Mit kell tudni a biológia érettségiről közép és emelt szinten?
Blog

Mit kell tudni a biológia érettségiről közép és emelt szinten?

Az érettségi közeledtével valószínűleg sok kérdés kavarog benned, különösen, ha biológiából készülsz vizsgázni. Ebben a blogcikkben áttekintjük a legfontosabb tudnivalókat mind a közép-, mind az emelt szintű érettségiről, hogy magabiztosan állhass neki a felkészülésnek.

 

Középszintű érettségi biológiából

Miért válaszd?

Ha érdekel a természet és az élővilág működése, és volt egy nagyon jó biológia tanárod, aki úgy érzed összefüggéseiben meg tudta neked tanítani a tananyagot. Ha eddig nem tanultad intenzíven és csak szükséged van egy természettudományos tárgyra (mindegy melyikre) a továbbtanuláshoz, akkor nem ajánlom, hogy erre készülj fel, mert persze könnyebb, mint az emelt szint, de azért komoly odafigyelést igényel.

Vizsga felépítése

A középszintű érettségi két részből áll:

  1. Írásbeli rész: 150 perc áll rendelkezésedre. A feladatlap 6-12 feladatot tartalmazhat különböző témaköröket feldolgozva: egyszeres és többszörös választás, rövid válasz, ábraelemzések és források értelmezése.
  2. Szóbeli vizsga: Az “A” tétel az ökológia és ember szervezete témakörökből kerülhet ki, a “B” tétel kísérlet vagy projektmunka (ha projektmunkázni szeretnél, legkésőbb szeptemberben egyeztess a tanároddal erről). A Tételhúzás után kb. 20 perc felkészülési időt kapsz, majd elő kell adnod a két tételt 15 percben. Itt fontos, hogy EGYBEFÜGGŐ FELELETET várnak (némely érettségi elnök erre még külön oda is figyel!) logikusan, összeszedetten, és a helyes terminológiát használva beszélj!

Fókuszpontok a tanuláshoz (középszinten kicsit más, mint emeltszinten!)

  • Fontosabb témakörök: a sejttan, növény- és állattan, a genetika és az ökológia témakörök MINDEN ÉRETTSÉGIBEN vannak, ezekhez jön hozzá az emberi test felépítése (ezen belül is a mozgás, táplálkozás, keringés, immun- és hormonrendszer statisztikailag a leggyakoribb., 
  • Tanulási tipp: Készíts saját jegyzetet és a legfontosabb témákból mind map-et! Ha ezzel megvagy gyakorolj biológia quizekkel a bioszfakt.hu-n, mert ez a hosszútávú tudás alapja! Menj el hivatalos próbaérettségikre is ha lehet, hogy legyen vizsgarutinod!

 

Emelt szintű érettségi biológiából

Miért válaszd?

Az emelt szint akkor szól neked, ha komolyabban érdeklődsz a biológia iránt, és 

1. vagy az egyetemi felvételihez kötelezően meg van adva követelményként a biológia 

2. vagy pedig egyszerűen a bejutáshoz muszáj a pluszpontokkal is számolnod. 

Ilyen szakok például orvosi, gyógyszerészeti, pszichológiai vagy gyógytornász szakok de kifejezetten ajánlom, hogy akik biológiai tanulmányokat terveznek, azok is emelt szinten érettségizzenek, hogy az egyetemen már első évben élvezzék a tanulmányaikat és benn is maradjanak a szakjukon. Ez a vizsga nagyobb mélységű tudást és komolyabb felkészülést igényel.

Vizsga felépítése

Az emelt szintű érettségi szintén két részből áll:

  1. Írásbeli rész: 240 perc áll rendelkezésedre, és a feladatok összetettebbek:
    • I. rész: rövidebb feladatok (ált. 9 db): ábrák/ diagramok elemzése, illetve különféle források értelmezése, miközben többszörös választást, rövid választ igénylő kérdéseket és számolásos feladatokat kell megoldani. 
    • II. rész: esszé feladat felvezető kérdésekkel, ahol nagyobb témákat kell átfogóan kidolgozni (itt lehet választani majd, hogy az első vagy a második feladatot dolgozod ki, az első jellemzően embertani feladat, a második ökológiai vagy növénytani).
  2. Szóbeli vizsga: Az “A” tételsor előre megadott címek alapján (itt találod a 2024-es listát) elméleti tudást kér vissza, míg a “B” tétel gyakran ábra-/szövegelemzés, ahol arra kíváncsiak átlátod-e az összefüggéseket. Tételhúzás után min. 30 perc felkészülési időt kapsz, majd elő kell adnod a két tételt 20 percben. Itt is fontos, hogy EGYBEFÜGGŐ FELELETET várnak logikusan, összeszedetten, és a helyes terminológiát használva beszélj! Ráadásul itt mélyebb és átfogóbb tudást várnak el tőled. Az előadott témát gyakran bővebb kontextusba kell helyezned!

Fókuszpontok a tanuláshoz

  • Fontosabb témakörök: A középszinthez képest (sejttan, növénytan, genetika és ökológia) mélyebben kell foglalkozni a molekuláris biológiával, a biokémiával, (kérlek, ezt a két nagyon nehéz témakört semmiképp ne blicceld el! Később az egyetemen is nagyon fontos lesz, hogy ez jól menjen, itt az érettségin pedig mindennek ezek a témák adják az origóját, vagyis a kiindulópontot) az evolúcióval és az élettani folyamatokkal. Statisztikailag is ezek a témakörök a leggyakoribbak, illetve az emberi test élettanán belül a táplálkozás, keringés, hormonok és idegrendszer fordulnak elő a leggyakrabban.
  • Tanulási tipp: A középszintű tippeken felül. Érdemes szakirodalmat is olvasni, kísérleti feladatokat végezni (ha kísérletezni nem tudsz, akkor mindenképp többször megnézni a követelményben szereplő kísérleteket a YouTube-on) és alaposan áttanulmányozni az emberi test működését. 

 

Általános tippek a sikeres felkészüléshez

  • Időbeosztás: Semmiképp ne hagyd az utolsó pillanatra a tanulást. (A május előtti közvetlen szeptember az utolsó pillanat előtt van egy hajszálnyival!) Készíts ütemtervet (itt láthatod a Kaptár Klub 2024-25-ös ütemtervét https://webinarium.bioszfakt.hu/kaptarklub_tematika ha inspirációra lenne szükséged), és rendszeresen tarts szüneteket is! (kirándulj, lazulj a barátaiddal (de semmiképp ne a gép/mobil előtt roskadj)!
  • Gyakorlás: nagyon fontos, hogy rendszeresen teszteld a tudásod! Bár érzetre nem tűnik hatékonynak, a gyakorlatban (több átfogó kutatás is kimutatta) sokkal hatékonyabb mint bármelyik másik ismétlő technika. Míg egy “átolvasom gyorsan” típusú ismétlésekből két hónap múlva 35%-ra emlékszel, a tudásod folyamatos tesztelése révén (akár 5-10 perces mikrotanulásokkal) 2 hónap múlva 80%-os lesz az eredmény. Ha már valamennyire mennek a tesztek, akkor kezdd el az érettségi feladatokat írásban gyakorolni.
  • Társas tanulás: Tanulj együtt barátaiddal vagy csatlakozz tanulócsoporthoz (erre a célra hoztam létre a Bioszfakt Klub-ot), hogy megbeszélhessétek a nehezebb témákat egymással és a szakértőkkel is, illetve választ kapjatok akkor, ha nem értitek egy tesztkérdésre miért nem volt jó a megadott válaszotok.
  • Stresszkezelés: A 21. században a COVID után, egy háború kellős közepén és a téged érő mérhetetlen információhalmaz tengerében ELENGEDHETETLEN, hogy legalább egy, de inkább több olyan stresszkezelő technikát ismerj, ami neked valóban beválik! Ha eddig egyik sem jött be, próbáld azzal, ami még a katonai képzésekben is benne van: 4-7-8 légzés.
  • Egészség: Ne feledd, hogy a jó fizikai állapot is hozzájárul a jobb teljesítményhez. Aludj eleget, táplálkozz egészségesen, és mozogj rendszeresen!

 

Zárszó

A biológia érettségi kihívás lehet, de ha követed a fenti tippeket és tudatosan készülsz, akkor biztosan sikerrel fogsz járni. Ne feledd, hogy az érettségi nem csak a tanult anyag felidézése, hanem annak bemutatása is, hogyan tudod alkalmazni a megszerzett tudást! Sok sikert kívánok a felkészüléshez és a vizsgákhoz!

 

#érettségi #biológiaérettségi

Copyright © 2024 Bioszfakt.hu Minden jog fenntartva.